Deti by nemali spať v posteli s rodičmi

Ak patríte medzi rodičov, ktorí noc čo noc doprajú dieťaťu radosť zo spánku s oteckom a mamičkou, mali by ste spozornieť. Britským a americkým expertom sa totiž podarilo zistiť, že tak mnohokrát zvyšujete pravdepodobnosť.


Že sa vaše dieťa počas noci udusí

Vedci bijú na poplach predovšetkým preto, že detí spiacich so svojimi rodičmi podľa prieskumov pribúda, hoci je to pre ne životu nebezpečné. Spanie rodičov s deťmi sa dostáva do módy predovšetkým v posledných rokoch. Len v Spojených štátoch podľa prieskumov spí týmto spôsobom jedno dieťa z ôsmich.
"Zdieľať jednu posteľ s partnerom aj dieťaťom je pre mňa tá najhoršia predstava. V prípade detí, ktoré spia v detskej postieľke alebo na vlastnom lehátku, je na sto tisíc detí pravdepodobnosť udusenia menší ako jedna, v porovnaní s viac ako dvadsiatimi piatimi deťmi spiacimi sa svojim rodičmi, "uviedol doktor James Kemp z univerzity v St. Louis, ktorý sa vo svojej štúdii v rokoch 1995 až 1998 zaoberal úmrtiami detí mladších ako osem mesiacov.

Prieskum vykonaný vo Veľkej Británii

V rokoch 1996 až 2002 dokonca preukázal, že príčinou polovice všetkých úmrtí udusením je zdieľanie postele dieťaťa s rodičmi.
"Tie čísla sú desivá, ďaleko vyššie než sme predpokladali. Riziká pritom nejdú eliminovať inak, ako jednoducho dieťa do postele nebrať, " uviedol doktor Kemp.
Podľa hovorkyne Nadácie pre štúdium detských úmrtí je riziko ďaleko vyššia, ak sú rodičia fajčiari, holdujú alkoholu alebo užívajú drogy či lieky. "Kvôli tomu všetkému majú ďaleko tvrdší spánok a sú unavenejší, takže dieťa vedľa seba v noci necíti. Dieťa do ôsmich mesiacov je navyše schopné sa prevaliť a zapadnúť treba pod prikrývku alebo vankúš, zachytiť sa medzi posteľou a stenou. To všetko môže mať tragické následky, "spresnila hovorkyňa. (Plus)

Deti by nemali spať v posteli s rodičmi


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky